Porodična
psihoterapija
Porodična psihoterapija nastoji da razume funkciju i postojanje simptoma kod pojedinca, pomerajući fokus sa pojedinca – identifikovanog klijenta, na spoljašnje sisteme u kojima osoba funkcioniše.
Porodična psihoterapija omogućava nam da razumemo dinamiku međusobnih odnosa članova porodice, sisteme vrednosti koji se održavaju iz generacije u generaciju, granice porodice, ali i snage i potencijale kako same porodice, tako i njenih članova.
Šta je porodična psihoterapija?
Porodična psihoterapija posmatra probleme pojedinca u kontekstu njihovog okruženja i odnosa sa njima bliskim osobama.
Simptom, izazov, teškoću, za razliku od drugih modaliteta psihoterapije, prepoznaje kao izraz disfunkcionalnih odnosa u porodici (socijalnoj sredini, radnom okruženju, kulturi), koji ima funkciju da porodicu, tj.sistem u kome pojedinac funkcioniše, zaštiti od promene.
Kako funkcioniše porodična psihoterapija?
Terapijski proces je usmeren na ovde i sada, a resursi porodice koriste se kao saveznici u procesu.
Sistemski pristup obuhvata i uticaje koji dolaze iz širih sistema, na primer partnerskog odnosa, poslovnog okruženja, društva, kulture, te je sam kontekst kojim se bavi i sagledava pojedinca i/ili porodicu mnogo širi.
Cilj terapije je kreiranje funkcionalnijeg i kvalitetnijeg okruženja za sve članove porodice, adekvatne komunikacije, zdravih granica, pomeranje fokusa sa simptoma na snage porodice i članova porodice, adekvatne načine suočavanja sa izazovima rasta i razvoja.
Ko može imati koristi od porodične psihoterapije?
Porodica može biti i izvor podrške ali i izvor nerazumevanja, stresa i patnje, te je porodična psihoterapija primenjljiva u situacijama kada je potrebno poboljšati sposobnost članova porodice da se međusobno podržavaju.
Uopšteno posmatrano, bilo koja situacija ili izazov koji utiče na odnose, može biti tema porodične psihoterapije. Takođe, kada je reč o bilo kom problemu ili izazovu na individualnom nivou, značajno pomaže da se izbegne patologiziranje, etiketiranje pojedinca kao „problema“.
Porodična psihoterapija je namenjena i pojedincu i porodici, posebno u slučajevima:
- Gubitka i žalovanja,
- Nezadovoljstva partnerskim odnosom, ukljućujući separaciju i razvod,
- Problema u ponašanju dece i/ili adolescenata,
- Problema vezanih za posao ili školovanje,
- Zdravstvenih problema, posebno hroničnih bolesti,
- Psihosomatskih problema,
- Traumatskih iskustava,
- Bolesti zavisnosti,
- Razvojnim krizama porodice(rođenje dece, odnos sa porodicama porekla, separacione krize),
- Izloženosti krizama, socio-ekonomskim promenama, prirodnim katastrofama koje duboko menjaju i narušavaju porodično funkcionisanje.
Prednosti porodične psihoterapije
Često postavljana pitanja
Dodatni resursi
Therapix Talks je tu da pokrene važne teme, predstavi kvalitetne stručnjake iz oblasti ličnog rasta i razvoja i podstakne uvide.