Individualna
psihoterapija

Individualna psihoterapija je proces boljeg upoznavanja i
razumevanja sebe kako bi osoba dostigla željene promene i ciljeve.

Kroz razgovor i različite tehnike, individualna psihoterapija pomaže pojedincu da prepozna i razume svoje emocije, ponašanja i međuljudske odnose, kao i da izgradi nove veštine za suočavanje sa životnim izazovima, što vodi poboljšanju mentalnog zdravlja i kvaliteta života.

Šta je individualna psihoterapija? 

Individualna psihoterapija je proces kroz koji klijent i terapeut zajedničkim snagama, u sigurnom okruženju, istražuju unutrašnji svet klijenta sa ciljem da razumeju šta je dovelo do postojećeg stanja, kao i koji bi mogli biti naredni koraci na putu promene do željenog stanja. Na tom putu promene, kroz podršku i ohrabrenje terapeuta, klijent razvija sopstveni potencijal i samosvest, uči nove veštine i prevazilazi izazove.

(Svakom je potreban odnos u kom se oseća viđeno, bezbedno, i prihvaćeno. To je podloga za lični rast i razvoj. Ponekad, odnos sa terapeutom je prvi te vrste u klijentovom životu, i ovaj model može da posluži za razvoj i unapređenje drugih odnosa. )

sta-je-individualna-psihoterapija
kako-funkcionise-individualna-psihoterapija

Kako funkcioniše individualna psihoterapija?

Susreti se obično odvijaju jednom nedeljno, a jedna sesija traje između 50 minuta i sat vremena. Na ovim susretima, kroz razgovor kao glavni metod, a ponekad i druge tehnike (npr. tehnike disanja, vođene vizualizacije i imaginacije, testove i vizuelne alate, itd.), klijent se usmerava ka boljem razumevanju sebe, svojih emocija, potreba i izazova.

Prvih nekoliko susreta obično je posvećeno međusobnom upoznavanju, proceni trenutne situacije i postavljanju terapijskih ciljeva. Ciljevi mogu da budu različiti, u zavisnosti od potreba klijenta.

Koliko će vremena biti potrebno za pozitivnu promenu zavisi od mnogobrojnih faktora - od samog problema i individualnih potreba i ciljeva.

Svaki klijent je unikatan i nema univerzalnog recepta koji važi za sve.

U proseku, za prve promene obično je potrebno nekoliko meseci redovne psihoterapije, a za dublje i korenitije promene psihoterapija može trajati od nekoliko meseci do nekoliko godina.

Ko može imati koristi od individualne psihoterapije?  

Najčešće, na invidualnu psihoterapiju se javljaju pojedinci koji žele da prevaziđu neki konkretan problem ili skup problema. Međutim, to ne mora da bude slučaj.

Individualna psihoterapija je korisna svima koji žele da bolje upoznaju sebe i unaprede svoje odnose i kvalitet života.

ko-moze-imati-koristi-od-individualne-psihoterapije

Psihoterapija može biti vrlo korisna kod problema kao što su:

Prednosti individualne psihoterapije

Individualna psihoterapija ima nekoliko pozitivnih ishoda.

Često, ova dva cilja idu jedan sa drugim, posebno kroz duži proces psihoterapije. 

Ublažavanje ili otklanjanje simptoma koji otežavaju svakodnevno funkcionisanje

Lični rast i razvoj - bolje poznavanje i razumevanje sebe, svojih emocija i potreba

Stručni psihoterapeuti

Zadovoljni klijenti

Često postavljana pitanja

Jedna terapijska sesija obično traje između 50 minuta i sat vremena.
Sesije se najčešće održavaju jednom nedeljno, ali učestalost može varirati zavisno od potreba i dogovora između klijenta i terapeuta.
Trajanje terapije zavisi od prirode problema i individualnih potreba klijenta. Prve pozitivne promene se obično mogu primetiti nakon nekoliko nedelja ili meseci, dok za dublje i trajnije promene terapija može trajati od nekoliko meseci do nekoliko godina.
Psihoterapija može pomoći kod različitih problema kao što su anksioznost, depresija, stres, problemi u međuljudskim odnosima, traume, nisko samopouzdanje, poremećaji ishrane, zavisnosti, i suočavanje sa životnim promenama i gubitkom.
Pored razgovora, terapeuti koriste različite tehnike kao što su tehnike disanja, vođena vizualizacija, testovi i vizuelni alati, kako bi klijentima pomogli da bolje razumeju sebe, svoje emocije i potrebe.
Da, psihoterapija je potpuno poverljiva. Sve što se deli tokom sesija ostaje između klijenta i terapeuta, osim u slučajevima kada postoji ozbiljna pretnja po život ili sigurnost klijenta ili drugih ljudi.
Ako se osećate preplavljeno emocijama, imate poteškoće u svakodnevnom funkcionisanju, ili se suočavate sa problemima koje vam je teško da rešite sami, psihoterapija može biti korisna za vas. Konsultacija sa terapeutom može vam pomoći da procenite vaše potrebe i mogućnosti za pomoć.

Izbor terapeuta je lična odluka koja zavisi od vaših potreba i osećaja komfora. Preporučljivo je da istražite različite terapeute i njihove pristupe, i da se konsultujete sa nekoliko njih pre nego što donesete odluku. Budite slobodni da terapeuta pitate o njegovom/njenom obrazovanju i edukacijama iz oblasti psihoterapije, vaše je pravo da znate.
Ono što je najvažnije jeste da se sa terapeutom osećate sigurno, saslušano, prihvaćeno, da vas on/ona razume i ne osuđuje, te da vas podržava u ličnom rastu i razvoju.

Za detaljniji odgovor, poslušajte epizodu Therapix podcast-a: Kako da znam da mi terapeut (ne)odgovara?