Partnerska
psihoterapija

Partnerska psihoterapija i savetovanje namenjena je parovima koji žele da uz profesionalnu psihoterapijsku podršku i pomoć kreiraju funkcionalan, siguran i kvalitetan partnerski odnos.

Šta je partnerska psihoterapija? 

Partnerska psihoterapija je proces pri kome se uz podršku i vođstvo terapeuta otkrivaju obrasci funkcionisanja i dinamika odnosa koji par „drže zaglavljenim” u konfliktu ili zastojima u vezi, ne tražeći krivca, već nastojeći da partneri razumeju šta se to u paru dešava, da razumeju šta je njihova odgovornost i šta svako od njih može učiniti kako bi prevazišli konflikt ili izazov koji im stvara nezadovoljstvo i unaprediti svoju vezu.

Potreba za podrškom i profesionalnom pomoći se, uglavnom, javlja kada partnerski odnos postane izvor nezadovoljstva ili je dominantan osećaj da su se partneri udaljili i izgubili bliskost i/ili poverenje.

sta-je-partnerska-psihoterapija 
kako-funkcionise-partnerska-psihoterapija

Kako funkcioniše partnerska psihoterapija?

U toku psihoterapijskog procesa kreiramo siguran prostor u kome oba partnera mogu iskazati svoje potrebe i očekivanja, ovladati veštinama koje im pomažu da komuniciraju bolje, da razumeju i prihvate potrebe partnera/ke, prevaziđu konflikte na konstruktivne načine i kreiraju partnerski odnos u kome oba partnera nastoje da budu tu za drugog, budu otvoreni i iskreni, grade poverenja i pokažu i ranjivost, ali i da prihvataju odgovornost.

Terapija se odvija kroz redovne sesije sa terapeutom, jednom sedmično u trajanju od 60 minuta tokom kojih se:

ikonica-dva-srca

Identifikuju obrasci funkcionisanja, komunikacije i dinamika odnosa;

ikonica-odnos-poverenja

Kreira odnos poverenja;

partnerski-odnosi-ikonica

Kroz primenu različitih tehnika razvijaju veštine za bolje međusobno razumevanje, rešavanje konflikata, razumevanje potreba partnera i unapređenje partnerskog odnosa.

Ko može imati koristi od partnerske psihoterapije?  

Partnerska psihoterapija je namenjena svim parovima koji žele da unaprede svoj odnos, bilo da se suočavaju sa izazovima koji ugrožavaju partnerski odnos ili žele da izgrade dublju povezanost, bliskost i razumevanje.

ko-moze-imati-koristi-od-partnerske-psihoterapije

Terapija je korisna za parove u različitim fazama veze - od onih koji tek započinju zajednički život do onih koji su godinama zajedno, ali žele da osnaže svoju vezu, kao i za parove koji se suočavaju sa:

Narušenim poverenjem

i ne znaju kako dalje

Situacijama koje mogu biti uzrok krize

npr. neverstvo, gubitak posla, bolest, gubitak bliske osobe, selidba, rođenje deteta

Problemima u komunikaciji

čestim sukobima, različitim očekivanjima i osećajem da su se udaljili i nisu sigurni da li je ljubav i dalje prisutna

Nezadovoljstvom izazvanim određenim ponašanjem

nezadovoljstvo seksualnim životom, nedovoljno zajedničkog vremena ili vremena za sebe, tretman ćutanjem ili omalovažavanjem, nepoverenje i ljubomora i sl.

Prednosti partnerske psihoterapije

Poboljšana komunikacija:

Kreiramo siguran prostor u kom partneri ovladavaju veštinama koje im omogućavaju da izraze svoje misli i osećanja, čuju i razumeju partnera/ku;

Smanjenje konflikata:

Identifikovanjem i promenom obrazaca ponašanja i komunikacije parovi smanjuju učestalost i intenzitet konflikata, prihvataju konflikt kao priliku za rast i promenu primenjujući adekvatne pristupe u rešavanju sukoba;

Veća emocionalna povezanost:

Terapijski proces omogućava parovima da ostvare emocionalnu bliskost, sigurnost, dublju intimnost i poverenje, bolje razumevanje kako sebe i svoje uloge i odgovornosti u partnerskom odnosu, tako i partnera;

Bolje razumevanje potreba i očekivanja:

Parovi razumeju važnost izražavanja svojih potreba i očekivanja, kao i potreba i očekivanja partnera, što doprinosi kvalitetu partnerskog odnosa ali i kvalitetu života uopšte.

Stručni psihoterapeuti

suzana-master-socijalnog-rada

Suzana Jović Vukadinović

Master socijalnog rada
Sistemski porodični terapeut pod supervizijom
Edukant HDST iz oblasti seksualne terapije
Edukant Centra za emocionalno fokusiranu terapiju A nivo EFT (Core skills)

Moj pristup u radu sa parovima zasniva se na primeni teorijskih pristupa, intervencija i metodologije sistemske porodične terapije, emocionalno fokusirane terapije, kao i seksualne terapije, uz kontinuirano unapređenje veština i znanja kroz dodatne obuke i supervizije.

danica-naslovna

Danica Vlajić

master psiholog
edukant četvrte godine Relacione Transakcione analize
Moja glavna vodilja je upravo da napravimo odnos poverenja, gde se klijent oseća bezbedno i sigurno da pronađe za sebe nov i lakši put, sa više nežnosti prema sebi.

Zadovoljni klijenti

Često postavljana pitanja

Online partnerska psihoterapija funkcioniše na isti način kao i terapija „uživo” u prostoru savetovališta, ali se sesije odvijaju putem video poziva. Ovo omogućava parovima da učestvuju u terapiji iz udobnosti svog doma. Dosadašnje iskustvo pokazuje da se partnerska psihoterapija može sprovoditi online sa istim učinkom i kvalitetom, sve dok postoji bezbedan i siguran prostor za rad i stabilna internet konekcija.
Jedna seansa partnerske psihoterapije traje 60 minuta, po dinamici od jedne sesije sedmično, ali u odnosu na procenu terapeuta i potrebe para moguća je i drugačija dinamika u dogovoru sa terapeutom.
Da, psihoterapija je potpuno poverljiva. Sve što se deli tokom sesija ostaje između klijenta i terapeuta, osim u slučajevima kada postoji ozbiljna pretnja po život ili sigurnost klijenta ili drugih ljudi.
Cena termina patrnerske psihoterapije je 60 eura.